GY.I.K. |
Az alábbiakban a versennyel kapcsolatban leggyakrabban felmerült kérdésekre adott válaszokat adjuk közre. Az oldalt folyamatosan frissítjük és bővítjük a menetközben felmerült kérdésekkel.
1. Én vagyok a csapatunk Cisco-s embere. Eddig még csak a Cisco Hálózati Akadémia CCNA képzésének első és második szemeszterét végeztem el. Érdemes indulnom a versenyen?
Mindenképpen javasoljuk az indulást! Az első forduló versenyfeladatainak előre meghatározott és külön is jelzett része olyan ismeretekre építkezik, ami a CCNA képzés első két szemeszterében található meg, így ezzel a háttérrel már érdemes belevágni. Még azokat is az indulásra buzdítjuk, akik még csak az első szemeszternél tartanak. Semmi kockázata nincs a részvételnek; erőfelmérésnek, rutinszerzésnek pedig kiváló lehetőség. Ha most indultok, akkor két év múlva már komoly tapasztalattal futhattok neki az újabb megmérettetésnek.
2. Csapatom nem minden tagja Cisco Hálózati Akadémia hallgató. Indulhatunk a versenyen?
Ha a korhatárra vonatkozó feltételnek megfeleltek, akkor természetesen igen, mivel a versenynek nem feltétele az akadémiai tagság. Ha más formában már szert tettetek a megfelelő tudásra, akkor mindenképpen érdemes jelentkezni.
3. Mit jelent a hálózati szimulációs feladat a lehetséges feladattípusok között?
Olyan feladatot (feladatokat) kaptok, amit a Packet Tracer hálózati szimulációs program legfrissebb (6.1.1-es) verziójának segítségével kell majd megoldanotok. A Cisco Hálózati Akadémiák hallgatói ismerik ezt a programot, a többiek számára a szükséges információt a jelentkezést követően megküldjük.
4. Szeretném kipróbálni a Windows Server 2012 R2 operációs rendszert. Hogyan tehetem ezt meg?
A rendszernek van időkorlátos kipróbálási verziója, amit akár az otthoni gépedre is feltelepíthetsz. Amennyiben nincs különálló géped a tesztelésre, úgy használhatsz valamilyen ingyenes virtualizációs technológiát.
A Windows Server 2012 R2 funkcionalitásban teljes, csupán időkorláttal rendelkező, kipróbálási verziót itt érheted el: http://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-server-2012-r2
Akár végleges Windows Server licenchez is hozzájuthatsz, ha beregisztrálsz a Microsoft DreamSpark tanulói változatára. Itt sok egyéb (pl. fejlesztői) szoftverhez is hozzájuthatsz.
5. A feladatok között szerepel a Linux operációs rendszer telepítése és konfigurálása. Csapatomban senkinek sincs ezen a területen komoly tapasztalata. Mekkora hátrányt jelent ez? Milyen disztribúció ismeretére lesz szükség?
Az alapok megismeréséhez egy remek lehetőséget biztosítunk minden csapat számára. A Cisco Hálózati Akadémia tananyagai között pár hónapja jelent meg a Linux Essentials kurzus. Ez a tananyag önállóan is elvégezhető (bár némi angol tudás kell majd hozzá), a HTTP Alapítvány pedig belépési lehetőséget biztosít számotokra. A regisztráció után egy-két nappal kaptok majd részletes információt arra vonatkozóan, hogy miként férhettek hozzá a tananyaghoz.
Az első fordulóban nem lesz szükség átfogó és mély szakmai háttérismeretre és gyakorlatra, így ebben a körben még nem lesz különösebb jelentősége annak, hogy kinek milyen disztribúcióval kapcsolatban vannak ismeretei. A döntőben a nemzetközi verseny előírásai szerint Debian Linux-ot fognak használni a résztvevők.
Az aktuális stabil változat letölthető a Debian honlapjáról: http://www.debian.org
Amennyiben további kérdésetek van, akkor jelezzétek azt az es2016@netskills.hu címen!